ویژگی‌های یک وب‌سایت گردشگری و سفر موفق

 • بازاریابی محتوا به سبک من

با توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و گسترش بسترهای آنلاین و هم‌راه شدن آن با توسعه صنعت گردشگری در جهان، این دو مقوله به شکل روزافزون بیش‌تر و بیش‌تر در حال تعامل و ایجاد فرصت‌های مشترک هستند؛ ظهور انواع وب‌سایت‌ها، خدمات اینترنتی و نرم‌افزارهای همراه در حوزه سفر، تفریح و گردش سندی بر این پیوند پویا میان فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی و صنعت گردشگری است.

در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که یک وب‌سایت خوب گردشگری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا در این شرایط بسیار رقابتی بهترین و مناسبت‌ترین سهم را در بازار و این روند، به صورت پایدار داشته باشد.

این مقاله به صاحبان وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی گردشگری، دانشگاهیان و کارشناسان گردشگری پیشنهاد می‌گردد.

گردشگری الکترونیک در یک پاراگراف

گردشگری الکترونیک (Electronic Tourism یا E-Tourism) یا گردشگری دیجیتال (Digital Tourism)، بخشی از تجارت الکترونیک است که نقطه تلاقی صنایع اطلاعات و ارتباطات، هتل‌داری، گردشگری و سفر، و همچنین امور مدیریتی، برنامه‌ریزی و بازاریابی است.

حرف e در این عبارت، نشان‌دهنده بازار الکترونیکی (e-marketplace) است. جایی که تجارت الکترونیک ( e-business)، مشتریان الکترونیک (e-costumers)، سیاست‌گزاری الکترونیک (e-governing)، ذی‌نفعان الکترونیک (e-partners) و دیگر بازیگران حوزه الکترونیک در بسترهای الکترونیکی (e-platforms) همدیگر را ملاقات می‌کنند.

اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که یک وب‌سایت گردشگری نیز با هر مقیاس و اندازه و نوعی، در فضای بازار الکترونیکی گردشگری الکترونیک ظهور می‌کند، پس شناخت و درک گردشگری الکترونیک و متغیرهای آن بسیار حائز اهمیت است که در مقاله‌های بعدی حتما درباره آن خواهم نوشت.

برای مطالعه رابطه گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی و چرایی و چگونگی شکل‌گیری هر یک به این مطلب مراجعه فرمایید: گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی چرا و چگونه رابطه دارند؟


تقسیم‌بندی وب‌سایت‌های گردشگری

 • وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری
 • وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری
 • وب‌سایت‌های اطلاعاتی و خدماتی گردشگری

وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری

این نوع از وب‌سایت‌ها بر ارائه اطلاعات به کاربر تمرکز دارند و فرآیندها و امکانات این وب‌سایت‌ها بر این امر محوریت دارد.
در وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری، معمولا تلاش می‌شود تا انواع اطلاعات سفر، تفریح و گردش در قالب‌های محتوایی مختلف به کاربر هدف ارائه شوند.

انواع قالب‌ها و فلسفه‌های محتوایی وب‌سایت‌های گردشگری و سفر

ارائه اطلاعات بسته به خلاقیت و هدف می‌تواند شکل‌های گوناگونی به خود گیرد. که در این‌جا به شماری از این شکل‌ها اشاره می‌کنم.

اطلاعات خُشک سفر و گردشگری

این اطلاعات، اطلاعاتی هستند که دستخوش تغییر در فلسفه و شیوه بیان نشدهاند و در واقع همان اطلاعات فنی و عمومی مکان‌ها، مقصدها و مسیرهای سفر و گردش هستند. که در این بین با توجه به نیاز کاربران هرچه این اطلاعات قابل اعتمادتر، به‌روزتر و کاربردی‌تر باشند، کیفیت بیش‌تری خواهند داشت.

اطلاعات خشک، هم می‌توانند نوشتاری و شنیداری باشند و هم به انواع شیوه‌های بصری مانند فیلم و عکس و ... .

اطلاعات تر سفر و گردشگری

این اطلاعات، اطلاعاتی هستند که خلاقیت و نوآوری در آن‌ها اعمال می‌شود.
دسته‌بندی اطلاعات تر به طور قطعی ممکن نیست، ولی در این‌جا بنا به تجربه دسته‌بندی‌ای کلی به شما ارائه می‌نمایم.

 • اطلاعات تر به شیوه روایت
 • اطلاعات تر از زبان کاربر
 • اطلاعات تر پنهان

اطلاعات تر سفر و گردشگری به شیوه روایت

در این اطلاعات به روش‌ها، بیان‌ها و شکل‌های گوناگون تلاش می‌شود چیزی برای کاربر روایت شود.
این روایت می‌تواند یک سفرنامه ساده باشد، یا یک مطلب هنری، یک داستان، یک گزارش جالب، یک مجموعه عکس، یک مستند، یک فیلم هنری، یک ترانه و ... . دراین روش جا برای خلاقیت و نوآوری بسیار است و محدودیتی نیست.
در دل این اطلاعات یک هسته وجود دارد که پیرامون آن هسته روش‌های بیان‌شده شکل می‌گیرند و مفاهیم را به کاربر منتقل می‌کنند.
نکته‌ای برای کارشناسان مدیریت گردشگری: این روش در برندسازی مقاصد گردشگری بسیار کاربرد دارد.

 
اطلاعات تر سفر و گردشگری از زبان کاربر

هرزمان در یک وب‌سایت گردشگری فرآیند و امکاناتی را فراهم کنیم که به کاربران فرصت دهیم تا تجربه‌ها و اطلاعات خود را بیان کنند، بستر تولید اطلاعات تر از زبان کاربر را ایجاد کرده‌ایم.
نکته‌ای برای کارشناسان مدیریت گردشگری: این اطلاعات در بازاریابی و تبلیغات دهان به دهان مقاصد یا خدمات کاربرد بسیار دارد.
علاوه بر این، این روش، نوعی احترام به کاربر و تعامل با او حساب شده، و به لحاظ فنی برای جایگاه وب‌سایت مفید است.

اطلاعات تر پنهان سفر و گردشگری

این نوع از اطلاعات معمولا در مقیاس‌های بزرگ‌تر و کلان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در این روش، تلاش می‌شود به صورت پنهان مفاهیم به ناخودآگاه کاربر منتقل شوند.
برای نمونه، ساخت یک فیلم درباره یک موضوع، یک خدمت، یک مقصد، یک مسئله تاریخی و یا ساخت نرم‌افزارها و بازی‌هایی که به صورت پنهان در یک منطقه اتفاق می‌افتند یا موضوع خاصی را بیان می‌کنند (نمونه: طبیعت‌گردی).

روش‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری

این نوع از وب‌سایت‌ها معمولا به روش‌های زیر حیات اقتصادی دارند:

 • متعلق به ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و سفر هستند و مانند قیف فروش عمل می‌کنند.
 • با هم‌کاری با دیگر فعالان و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری و سفر
 • تبلیغات، که این تبلیغات با توجه به وسعت و شهرت وب‌سایت می‌تواند روش‌ها و سفارش‌دهندگان گوناگونی داشته باشد، یعنی سفارش‌دهنگان خُرد، کلان، حقیقی، حقوقی و رسمی... .

وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری و سفر

این نوع از وب‌سایت‌ها بر ارائه یک خدمت یا دسته‌ای از خدمات مرتبط به کاربران تمرکز دارند و فرآیند‌ها و امکانات این وب‌سایت‌ها بر این امر محوریت دارند.
این خدمات به طور کلی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خدمات خرید بلیط هواپیما
 • خدمات خرید بلیط قطار و ...
 • خدمات رزرو اقامتگاه (هتل، هتل آپارتمان و ...)
 • خدمات اجاره وسایل نقلیه
 • فروش بسته‌های سفر و تور
 • ارائه خدمات به نمایندگان فروش: آژانس‌های مسافرتی
 • و دیگر خدمات B2B و B2C

صحبت از خدمات رزرو شد، آیا دوست دارید بدانید که وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

 

 

روش‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری و سفر

 • تعلق به یک ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و سفر (تورگردان، آژانس مسافرتی) با فروش مستقیم
 • فروش غیرمستقیم قراردادی و حق کمسیون
 • انواع قراردادهای همکاری و ترویجی
 • تبلیغات

وب‌سایت‌های اطلاعاتی و خدماتی گردشگری و سفر

این نوع از وب‌سایت‌ها حالت و ترکیب خاصی از خدمات و روش‌های بیان‌شده را طراحی و استفاده می‌کنند تا به هدف مورد نظر خود دست پیدا کنند.

مفهوم حضور آنلاین پایدار

یعنی کسب‌وکار یا وب‌سایت مورد نظر ما یک حیات اقتصادی کوتاه‌مدت نداشته باشد. بلکه دارای برنامه و پویایی و توسعه مداوم بوده و آینده خود را در بازار رقابتی تضمین نماید.
این مفهوم بسیار مهم است، زیرا معمولا ایجادکنندگان و سرمایه‌گذاران وب‌سایت‌های گردشگری دچار اشتباه‌هایی در این زمینه می‌شوند.


اشتباه یک) عدم توجه به روندهای کلی

عدم توجه به روندهای کلی باعث می‌شود وب‌سایت برنامه‌ریزی و طراحی آینده‌نگرانه نداشته باشد. یعنی فقط مخصوص مدت زمان کوتاهی باشد، شاید یک یا دو سال، نهایت سه سال.
بگذارید مثالی بزنم.
وب‌سایتی را در نظر بگیرید که در سال 2015 آمده است و روی کسب درآمد از بنر تمرکز کرده است. پرواضح است که محکوم است به شکست. چون روندهای کلی موجود در حوزه اینترنت این اجازه را به آن نمی‌دهد. هرچه پیش‌تر می‌رویم تمرکز بر تجربه کاربر و محتوا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، حال خلاف آن عمل کردن، کاری سنجیده نیست.

اشتباه دوم) تقلید

در جایی که ده‌ها وب‌سایت ایجاد می‌شوند و همه یک قالب کلی دارند و حتا اسکریپت‌های کار شده در آن‌ها یکی‌ست، یک مورد دیگر به آن‌ها اضافه کردن اشتباهی استراتژیک است. هر وب‌سایت باید پیام و معنای خویش را داشته باشد تا از دیگران جدا باشد، اگر نتوانستید وب‌سایت خود را در یک پاراگراف از دیگران جدا کنید، ایده آن را فراموش کنید.

اشتباه سوم) تمرکز بر سود

تمرکز بر سود باعث می‌شود تصمیم‌ها منحرف شده و پایداری خود را از دست بدهند و گاها بخش‌هایی به وبسایت‌ها اضافه شوند که نه تنها به جامعیت آن‌ها کمک نمی‌کنند بلکه باعث تخریب برند آن‌ها نیز می‌شوند!
همه چیز باید متعادل باشد، کیفیت، محتوا، طراحی، تعامل با کاربر و کسب سود.
باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا ترکیب خوبی از متغیرهای بالا کنار هم چیده شوند و کسب‌وکار اینترنتی را پایداری بخشند.


اشتباه چهارم) عدم آگاهی و شناخت روح گردشگری

گاه دیده شده است که برنامه‌ریزهای وب‌سایت‌های گردشگری، صرف اطلاع داشتن از مسائل فنی و با تکیه بر بازاریابی کلی، اقدام به ایجاد وب‌سایت‌هایی کرده‌اند که با شکست روبه‌رو گشته‌اند.
دلیل آن است که اولا، شناخت مسئله گردشگری و سفر است که ایده کلی را شکل می‌دهد و مسائل فنی باید در خدمت ایده خالص گردشگری باشند، نه برعکس. دوما، بازاریابی گردشگری با بازاریابی کالا و خدمات دیگر، بسیار متفاوت است و نکته‌های ویژه خاص خود را دارد، که ترکیب آن نکته‌ها با دنیای وب، نیازمند ذهنی مسلط بر بازاریابی گردشگری و دنیای وب است.

ویژگی‌های یک وب‌سایت خوب گردشگری و سفر

اکنون، جدا از این‌که وب‌سایت گردشگری ما ماهیت اطلاعاتی داشته باشد یا خدماتی و یا ترکیبی از این‌دو، به بررسی ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که باعث می‌شود وب‌سایت مفید، کاربردی، جذاب و خاص باشد تا به صورت پایدار در بازار اینترنتی گردشگری حضور داشته باشد.

ویژگی 1) نام و برند مناسب وب‌سایت گردشگری و وفاداری به آن

نام و برند مناسب درواقع آغازی‌ترین پله و البته یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده چشم‌انداز و آینده پروژه است.
تمامی فعالیت‌ها، خدمات، فرآیندها و فلسفه‌های چشمی و محتوایی وابسته به نام برند است و اگر زمانی یک وب‌سایت خلاف نُتِ برند خود بنوازد، به نوعی محکوم است به سقوط، زیرا این امر اجازه نمی‌دهد به یک برند موفق تبدیل شود و مفهوم اصلی خود را داشته باشد.

توجه: درباره انتخاب نام وب‌سایت و برند اینترنتی در آینده نزدیک مقاله‌ای جدا خواهم نوشت که در آن الگوی ابداعی خود را جهت انجام این کار شرح می‌دهم.


ویژگی 2) امکانات مناسب آن وب‌سایت گردشگری

ترکیب خاص و مناسبی از امکانات به معنای کاربران بیش‌تر است، زیرا باعث می‌شود کاربران بیش‌تر در وب‌سایت حضور پیدا و مراجعه کنند. امکانات مناسب یعنی هم باید در جهت چشم‌انداز برند باشند و هم کاربردی و قابلیت استفاده آسان.


ویژگی 3) تأکید بر تجربه کاربر در وب‌سایت گردشگری

در برنامه‌ریزی و طراحی هر خدمت و امکاناتی باید به کیفیت تجربه کاربر دقت بسیار شود. بهترین امکانات هم فراهم شوند، اگر تجربه خوبی را به کاربر منتقل نکند، بی‌فایده است.


 ویژگی 4) رزرو و فروش آسان در وب‌سایت گردشگری

تا می‌توانید کیفیت بخش‌ها و فرآیندهای فروش و رزرو خود را بالا ببرید، به صورتی که به سریع‌ترین و آسان‌ترین شکل کاربر بتواند فرایند را طی کند و در میانه راه پا به فرار نگذارد.


 ویژگی 5) پاسخ سریع به کاربر در وب‌سایت گردشگری

در تمامی بخش‌ها و خدمات، فرآیندها باید به گونه‌ای باشند که کاربر در سریع‌ترین زمان به پاسخ خود دست یابد. هرچه زمان رسیدن کاربر به پاسخ بیش‌تر باشد، شانس شما برای ماندگاری آن کاربر کم‌تر است.


ویژگی 6) گیج نشدن کاربر در وب‌سایت گردشگری

برخی تصور می‌کنند نشان دادن انواع دکمه و کادر و گزینه برای کاربر خوشایند است، خیر اینطور نیست.
گزینه دادن به کاربر دارای حدی است، و اگر از حد بگذرد باعث می‌شود او فرآیند را ادامه ندهد.
در این‌جا باید به بهترین شکل و استفاده از پتانسیل‌های فنی بر این چالش پیروز شد.


ویژگی 7) تماس و تعامل کاربر در وب‌سایت گردشگری

کاربر باید بتواند هر زمان و در هر موضوعی که نیاز داشت با وبسایت تماس برقرار کند. اگر این امکان در وبسایت شما فراهم نیست، هم‌اکنون بازنگری انجام دهید؛ شما مهمان خود را در سالن شرکت‌تان رها نمی‌کنید، می‌کنید؟!


ویژگی 8) تصاویر و عکس‌ها در وب‌سایت گردشگری

اگر وبسایت گردشگری شما درباره گردشگری و سفر در ایران و برای ایران است، حتما از عکس‌ها و تصاویر بومی و داخلی استفاده کنید. از تصاویر کاربران و مسافران خود بهره ببرید و کیفیت تصاویرتان بالا باشد.
یک تصویر از چند متن گویاتر است، پس اگر لازم بود تیم عکاسی حرفه‌ای داشته باشید.


ویژگی 9) جامعیت مطالب وب‌سایت گردشگری

در حد کافی به کاربر اطلاعات دهید، اطلاعات ناقص، یعنی خروج کاربر. همچنین، همواره تلاش کنید گفتگو را با کاربر در تمام وبسایت حفظ کنید، تا نرخ تبدیل شما بالا باشد.


ویژگی 10) قابل اعتماد بودن اطلاعات و مطالب وب‌سایت گردشگری

اگر به هر دلیل، مطالب و اطلاعات بر روی وبسایت شما قابلیت اعتماد بالایی نداشته باشند، بخت بازگشت کاربر و معرفی دهان به دهان را از دست خواهید داد.


ویژگی 11) عدم وجود بخش‌های ناقص در وب‌سایت گردشگری

وجود بخش‌های ناقص، یعنی شکست مفهوم برند شما در ذهن کاربر، فارق از تمام هزینه‌ها و فعالیت‌های بازاریابی شما.


ویژگی 12) واکنش‌گرا بودن وب‌سایت گردشگری

معمولا بین 30 تا 40 درصد کاربران وب‌سایت‌ها کاربرانی هستند که از وسایل همراه مانند تبلت و گوشی موبایل استفاده می‌کنند، در نتیجه از دست دادن این درصد از کاربران اشتباهی است بزرگ و زیان‌آور.
واکنش‌گرا بودن وب‌سایت باید دارای نکته‌های زیر باشد:

 • ساده بودن و شفاف بودن
 • جستجوی آسان داشتن
 • نرم‌افزارهای موبایل ویژه وب‌سایت مورد نظر
 • جانمایی دقیق و درست تماس دست کاربر روی صفحه نمایش
 • عدم ایجاد مشکل در هنگام تایپ کیبورد وسایل همراه
 • در هنگام بزرگ و کوچک کردن فونت وب‌سایت، مطالب به هم نریزد
 • تمامی صفحه در دسترس تماس کاربر باشد
 • و موارد دیگر

mobile tourism website


ویژگی 13) قابلیت دسترسی صفحات وب‌سایت گردشگری

 • صفحات دارای عنوان باشند
 • دارای نوشته‌های جایگزین باشند
 • از سربرگ‌ها استفاده شود
 • تضاد رنگ نوشته و صفحه رعایت شود؛ معمولا دارای نرخ 4.5 به 1 یا 3.5 به 1 باید تنظیم شود
 • امکان تغییر اندازه نوشته
 • استفاده از فرم‌ها
 • استفاده از امکانات چندرسانه‌ای

رعایت اصول دسترسی صفحات وب‌سایت، نه تنها در راهنمایی کاربر بسیار مفید است، بلکه از دید سئو و موتورهای جستجوگر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.


  ویژگی 14) امکانات جستجوی مناسب در وب‌سایت گردشگری

جستجوی مناسب می‌تواند در فعالیت کاربر در وب‌سایت بسیار حائز اهمیت باشد. به ویژه جستجوهایی که قابلیت پیش‌بینی داشته باشند.


ویژگی 15) برنامه بازاریابی اینترنتی

فعالیت حرفه‌ای اقتصادی در حوزه گردشگری الکترونیکی و کسب‌وکارهای اینترنتی گردشگری بدون چشم‌انداز، استراتژی و برنامه شدنی نیست، و احتمال شکست و به چالش خوردن آن افزایش پیدا می‌کند.

برنامه بازاریابی اینترنتی یکی از بدیهی‌ترین و ضروری‌ترین الزامات یک وب‌سایت گردشگری است که بدون آن، آسیب‌پذیری وب‌سایت در محیط پویا و رقابتی و در حال تغییر بستر اینترنت بالا می‌رود و گاه از مهار خارج می‌شود.

همچنین، یک برنامه خوب بازاریابی اینترنتی، تضمینی برای کسب سود پایدار و تبدیل شدن به برندی موفق در حوزه فعالیت است.

اگر وب‌سایت گردشگری شما، یک برنامه مکتوب و مدون بازاریابی اینترنتی ندارد، پیشنهاد می‌کنم اگر آب دست‌تان است زمین بگذارید و اقدام کنید.

ویژگی‌های دیگری که به وب‌سایت‌های گردشگری پیشنهاد می‌شود تا بنا به ساختار و چشم‌اندازشان از آن‌ها بهره گیرند به شرح زیر می‌باشند:

 • دریافت بهینه نظرات کاربران
 • ایجاد فهرست‌های علایق
 • تقویم‌های ساده و کاربردی
 • قیمتگذاری‌های شفاف و بدون هزینه‌های پنهان
 • مطالب یگانه و عدم کپی کردن
 • دوری از اشتباهات نگارشی و املایی
 • ایجاد امکان مقایسه کاربردی و آسان
 • پیشنهادات داغ، نه برپایه تبلیغ و ترویج محصول یک شرکت، بلکه بر پایه سلیقه و علاقه کاربر
 • و دیگر ویژگی‌های جالب.

دوست دارید بدانید که گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی چرا و چگونه رابطه دارند؟

 


ویژگی طلایی یک وب‌سایت گردشگری

هر صفحه از یک وب‌سایت، باید دارای یک هدف واحد باشد.
به این معنا که تمامی المان‌های آن صفحه مانند یک قیف تبدیل عمل نموده و کاربر را به جهتی خاص راهنمایی کنند.
آن جهت خاص، می‌تواند یک کلیک باشد، ثبت یک نظر باشد یا انجام فعالیت خرید یا مسئله‌ای دیگر.
متأسفانه معمولا اغلب صفحات وب‌سایت‌ها دچار بیماری پراکندگی در اهداف هستند و یا معماری بصری و اطلاعاتی صفحه جوری انجام شده است که کاربر را به سوی هدف خاصی رهبری نمی‌کند.
این یعنی کاسته شدن بازدهی و پایین آمدن فروش.

 تصویر شماتیک تمرکز هدف در صفحه یک وب‌سایت

اگر از صفحه هدفمند یک وب‌سایت با اشعه ایکس تصویر تهیه کنیم، چنین تصویری باید حاصل شود.

این تصویر بیان‌گر آن است که تمامی محتویات موجود در صفحه در جهت یک هدف برنامه‌ریزی شده‌اند.

website pattern1

روش درمان این بیماری چیست؟

 • برای هرصفحه هدفی خاص تدوین کنید.
 • تمامی اجزای صفحه را مرتبط با آن هدف تعیین و ایجاد کنید.
 • تمامی مطالب تصویری و نوشتاری در راستای رهبری به آن هدف باشد.
 • از ایجاد انحراف ذهنی در ذهن کاربر دوری کنید. مثلا یک تبلیغ بی‌ربط، یک بخش بی‌ربط و  ... .
 • بخش‌ها و موارد مزاحم را شناسایی و حذف کنید.
 • نه کم‌گویی کنید و کاربر را در ابهام بگذارید و نه زیاده‌گویی کنید تا کاربر حس نکند مدام از خود صحبت می‌کنید.
 • فواید را خیلی شفاف و برجسته بیان کنید تا کاربر بداند از هر صفحه چه می‌خواهد و دنبال چه باشد.
 • در صورت نیاز، به صورت آشکار یا پنهان او را راهنمایی کنید.
 • یا از یک کارشناس کمک بگیرید.

نکته: یک برنامه بازاریابی اینترنتی مدون یا حتا یک برنامه بازاریابی محتوایی، از مواردی هستند که باعث جلوگیری از این نوع بیماری‌های وب‌سایتی می‌شوند.

 

نتیجه‌گیری

گردشگری صنعت حساسی است زیرا با تجربه مستقیم گردشگر یا مسافر ارتباط دارد. بنابراین تمامی فعالیت‌های اقتصادی در این صنعت باید با توجه به این حساسیت صورت گیرند تا موفقیت آن‌ها تضمین شود. در این میان، گردشگری الکترونیکی و خدمات اینترنتی سفر و گردشگری نیز مستثنا نیستند، در نتیجه نهایت دقت باید لحاظ گردد تا هر فعالیت و برنامه‌ای برپایه استدلال و منطق روز صنعت گردشگری باشد.
وب‌سایت‌های گردشگری و سفر، اگر به روندهای صنعت گردشگری و فضای وب توجه کنند و نقطه تلاقی مناسبی برای خود بین این‌دو ایجاد نمایند، موفقیتی پایدار خواهند داشت.

نظر شما چیست؟ یک وب‌سایت خوب گردشگری، امروزه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

پرسش یا دیدگاه را بیان بفرمایید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
بازاریابی محتوا به سبک من

چرا MarketingMe؟

بازاریابی به سبک من، به دنبال حذف حواشی و اضافه‌ها، و تمرکز بر روی راهکارهای دقیق، علمی و کاربردی‌ست. در این‌جا با رویکرد داده‌محور به شاخه‌ها و مسائل مختلف بازاریابی و برندسازی می‌پردازیم؛ مسائلی از قبیل تبلیغات، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوا، برندسازی دیجیتال و همچنین رسانه‌های اجتماعی.

 مدیر مسئول وب‌سایت بازاریابی به سبک من: مهران سرفلاح

خبرنامه


تمامی حقوق متعلق به وب‌سایت بازاریابی به سبک من بوده و استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع کار درستی است.